Naprawdę warto

11 grudnia 2011

To prawda, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze, z drugiej strony trudno sobie wyobrazić w miarę normalne życie bez kasy. Ponoć – jak mawiali starożytni – pecunia non olet, czyli po prostu pieniądze nie śmierdzą, ale nie zawsze z tym stwierdzeniem można się zgodzić. Zbyt wiele jest przypadków zdobywania pieniędzy w sytuacjach co najmniej kontrowersyjnych i nie zawsze w czysty i uczciwy sposób. Wtedy takie pieniądze wręcz cuchną i naprawdę nie warto po nie sięgać.  Są jednak potrzebne, pomagają nam w codziennej egzystencji. Jeżeli mamy gotówkę to nie musimy się martwić o niezapłacone rachunki, lekarstwa, wyżywienie czy utrzymanie domu. Jeżeli ich nie ma zaczyna się problem. Jeżeli mamy gotówkę najczęściej trzymamy ją na kontach bankowych i to bankom zlecamy prowadzenie naszych spraw finansowych. Jeżeli kasy nie mamy pożyczamy ją w banku i też trzymamy na kontach. Nie jest to teraz takie proste i oczywiste jak jeszcze do niedawna, ale gdy mamy czystą historię kredytową i konto w banku, z którym na stałe współpracujemy, o kredyt raczej powinniśmy być spokojni. Poza tym jeżeli coś nam nie będzie pasować zawsze bank i konto możemy zmienić. Teraz coraz to nowe banki występują z ciekawą propozycją kont bankowych, atrakcyjnych kredytów czy też usług. Banków jest wiele ofert jeszcze więcej i aby wybrać najlepszy bank i jego oferty można na przykład sprawdzić ranking banków.
– To prawda ranking banków wiele nam powie i o pożyczkę jest o wiele łatwiej jeżeli mamy w banku konto. Bank wówczas wie o naszych finansach niemal wszystko i łatwiej podejmować mu decyzję. Teraz konta bankowe ma już zdecydowana większość pracujących zawodowo Polacy, a także wielu emerytów i rencistów. Tak jest wygodniej i łatwiej w opłatach, przelewach, w przechowywaniu nawet skromnej gotówki.  Z kolei banki w swojej ofercie mają szeroką gamę kont bankowych, poczynając od zwykłych standardowych kont na kontach oszczędnościowych kończąc. Coraz to nowe banki mają w swojej ofercie także konta bilansujące. Decydując się na założenie konta w banku postarajmy się więc dokładnie przejrzeć oferty co najmniej w kilku bankach.
– Rzeczywiście ofert kont bankowych nie brakuje i rzeczywiście ranking banków pomaga w wyborze najkorzystniejszej dla nas oferty. Na przykład konta bilansującego, którego niestety nie ma w powszechnej ofercie – twierdzi jeden z klientów. – Szczególnie jeżeli spłacamy kredyt hipoteczny. O kontach bilansujących w ogóle niewiele słyszeliśmy, a naprawdę warto zainteresować się tym produktem bankowym, bowiem konto bilansujące jest dodatkowym kontem dołączonym do oferty kredytu hipotecznego, na którym zgromadzone środki równoważą zaciągnięty kredyt. Dlaczego konto bilansujące jest tak interesującą ofertą? Ponieważ taka konstrukcja sprawia, że od środków zgromadzonych na tym koncie nie płacimy odsetek od kredytu. Czyli, że konto bilansujące jest po prostu oprocentowane po stopie oprocentowania kredytu. Jeżeli mimo to nie jesteśmy przekonani, wszystko dokładnie przeliczmy, przeanalizujmy i dopiero wtedy podejmijmy decyzję. Zapewniam, że naprawdę warto.