Czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych?

22 kwietnia 2017

W ofertach banków możemy znaleźć propozycje kredytów gotówkowych i bezgotówkowych. Na czym polega różnica między tymi zobowiązaniami?

Kredyt gotówkowy wbrew pozorom występuje dosyć rzadko. Większość pożyczek udzielana jest w formie bezgotówkowej, wypłacana bezpośrednio na konto wnioskodawcy. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i dla finansującej instytucji. Kredyty gotówkowe podnoszą ryzyko malwersacji pieniędzy, czego nie ma w przypadku kredytów bezgotówkowych.

Kredyty gotówkowe

Po kredyt gotówkowy klient musi udać się do placówki banku. Przykładem tego rodzaju zobowiązania są również kredyty lombardowe, które są udzielane pod zastaw. W przypadku niskich kwot kredyty gotówkowe są stosunkowo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli pożyczamy od banku większą sumę, to warto przygotować się na bezpieczny transport z pożyczoną gotówką. Z tego rodzaju zobowiązania korzystają w większości ci klienci, którzy mają do przeprowadzenia do realizacji transakcje wysokokwotowe.

Kredyty bezgotówkowe

Kredyt bezgotówkowy jest przekazywany przelewem na wskazany przez wnioskodawcę rachunek. Wiele kredytów, na przykład te przeznaczone na zakup nieruchomości, są przekazywane na konto klienta w całości lub w kolejnych transzach. Jeżeli kredyt jest skierowany na dowolny cel, to środki przekazywane są bezpośrednio na konto konsumenta. Rzadko się zdarza (nawet przy kredytach celowych), że pieniądze są przelewane na konto sprzedawcy.

Do kredytów bezgotówkowych zaliczamy m.in. linie kredytowe czy limity kredytowe na kartach kredytowych. Kredyty gotówkowe to wygodne rozwiązanie również z punktu widzenia instytucji bankowej, która nie musi przechowywać dużych kwot w oddziale. Po zaakceptowaniu wniosku i uruchomieniu kredytu klient może liczyć na natychmiastowe przelanie środków na wskazany rachunek. Nie musi to być konto w banku, w którym zaciągnięta jest pożyczka, może być to dowolny rachunek. W przypadku linii kredytowych nie jest wymagane sukcesywne podpisywanie dokumentów. Po spłaceniu debetu linia kredytowa automatycznie się odnawia.