Który bank zapewni darmowe prowadzenie konta?

11 września 2014

By poszukiwania darmowego konta bankowego nie zajęły zbyt wiele czasu, dla wszystkich zainteresowanych podsuwamy zestawienie najbardziej opłacalnych we wrześniu rachunków bankowych.

W dobie kryzysu większość z nas szuka oszczędności nawet przy codziennych zakupach. Przeglądamy i porównujemy oferty promocyjne, żeby kupować ze świadomością skorzystania z taniego i dobrego dla nas rozwiązania. Praktycznie na każdym kroku spotykamy reklamy instytucji bankowych, promujące różne produkty finansowe. W wielu przypadkach słyszymy, że bank proponuje bezpłatne konto bankowe. Czy warto ufać takim hasłom? By nie dać się nabić w butelkę, pokazujemy, na co należy zwrócić uwagę, analizując oferty darmowych rachunków bankowych.

Na początek musimy wiedzieć, za co banki mogą naliczać opłaty. Poza najczęstszą, stałą, comiesięczną płatnością za prowadzenie konta, z pierwszymi kosztami spotkać się można już przy zakładaniu rachunku w postaci opłaty za samo jego otwarcie. Dość często bank każe sobie płacić za wszystkie operacje wykonane na koncie, te zlecone w placówce, ale czasem także te, których dokonujemy samodzielnie za pośrednictwem Internetu. Trudno w tej chwili wyobrazić sobie korzystanie z konta bez używania karty płatniczej z nim powiązanej, a pamiętajmy, że już za jej wydanie możemy ponieść opłatę. Do tego banki co miesiąc mogą pobierać od nas pieniądze za samo jej posiadanie, nie wspominając o dodatkowych kosztach związanych z wypłatami gotówki z bankomatów.

Dogłębna analiza bieżącej sytuacji na rynku może pokazać, że prawdziwie darmowe konto bankowe po prostu nie istnieje i każdy bank, który oferuje darmowe prowadzenie rachunku pobierze od nas opłaty za inne czynności związane z obsługą naszego konta bądź korzystanie z powiązanej z nim karty.

Powinniśmy zatem poszukiwać ofert, które będą najbardziej dopasowane do naszych potrzeb, związanych z obsługą naszego rachunku. Większość banków nie pobiera opłat za korzystanie z konta internetowego lub mobilnego, w których wszystkie operacje właściwie musimy wykonać sami. Już te warunki pozwolą znacząco ograniczyć wydatki na użytkowanie ROR-u. Czasem może udać nam się znaleźć ofertę, w której darmowe jest wszystko lub prawie wszystko, ale tylko przez pewien, relatywnie krótki okres użytkowania rachunku.

Niestety zazwyczaj nawet w tej najlepszej ofercie, znajdziemy opłatę za któryś z wyżej wymienionych czynników. Radzimy wtedy odszukać ofertę z opłatą za element związany z naszym rachunkiem, którego potrzebować będziemy najrzadziej, co pozwoli nam ograniczyć koszty użytkowania takiego konta do minimum.