Załóż lokatę

30 grudnia 2011

Banki nadal tną oprocentowanie lokat i jak na razie nie zanosi się, aby było odwrotnie. Czy w takiej sytuacji można jeszcze na rynku lokat znaleźć w miarę korzystną dla siebie ofertę? A może lepiej postawić na konta oszczędnościowe, a depozyty bankowe zostawić w spokoju? Jeżeli dokładnie przejrzymy ofertę rynku lokat to z pewnością jeszcze znajdziemy w miarę korzystne propozycje, ale rynek lokat bankowych już dawno przestał być atrakcyjny dla osób, które decydują się w ten sposób lokować swoje oszczędności. W kwietniu również odnotowano spadki oprocentowania lokat, tym razem antypodatkowych, które cieszyły się i cieszą największym zainteresowaniem klientów tego rynku. Najlepszym sposobem na znalezienie w miarę jeszcze korzystnej oferty jest sprawdzenie ostatnich rankingów lokat i porównanie najlepszych ofert depozytów bankowych. Nie od dziś wiemy, że najczęściej o atrakcyjności lokaty decyduje jak najwyższe oprocentowanie lokat.
Rzeczywiście najczęściej klienci patrzą na oprocentowanie stałe lokat, ale nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę wybierając najlepszą ofertę. Sprawdzajmy też czy wysokie oprocentowanie stałe lokaty trwa przez cały rok jej trwania, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania takiej umowy /lokaty progresywne/. Sprawdzajmy od kiedy bank decyduje się na uruchomienie oprocentowania, czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części, itd. Banki stosują różne zabiegi, aby pozyskać klienta i mieć z takiej umowy jak największy zysk. Ale to klient podejmuje decyzję i wykłada pieniądze i dlatego nie musi się zgadzać na warunki banku. Dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem musimy wszystko dokładnie sprawdzać. Pamiętajmy też o tym, że często wysokie oprocentowanie lokat może być powiązane z jakimś funduszem inwestycyjnym, na przykład przy sprzedaży w pakietach. O tym jak banki potrafią manipulować rynkiem lokat i klientami przekonaliśmy się ostatnio na podstawie kary jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na bank pko bp. Sprawa dotyczyła braku odpowiedniej reklamy, a właściwie wprowadzenia klientów w błąd. Każdy kto zakłada lokatę bankową jest przekonany, że oprocentowanie zaczyna funkcjonować wraz z założeniem takiej lokaty, czyli podpisaniem umowy z bankiem. I jest to normalne i oczywiste. Ale nie w pko bp, bowiem tam o terminie rozpoczęcia lokaty decydował bank, tylko „zapomniał” o tym poinformować klientów. Dlatego analizujmy, porównujmy, wybierajmy, ale i sprawdzajmy, gdzie można jeszcze założyć najkorzystniejsze lokaty, ale najkorzystniejsze dla klienta a nie dla banku.
W maju najlepsze lokaty bankowe proponują: lokaty trzymiesięcznych – toyota, meritum, alianz, 4 miesięczne – polbank, alianz, kredyt bank, sześciomiesięczne – polbank, toyota bank i bank pocztowy.